Opiskelijatutorit 2015

Hei uusi Turun yliopiston opiskelija!

Onnittelut pääsystä Turun yliopistoon kasvatustieteiden tiedekuntaan. Eikö olekin mahtava tunne, kun suuresta hakijajoukosta juuri sinä pääset punaista haalaria kantavien ihanien ihmisten joukkoon? Katko ry on Turun yliopiston yleisen kasvatustieteen, erityispedagogiikan ja aikuiskasvatustieteen opiskelijoiden ainejärjestö. Muista maksaa Katkon jäsenmaksu, jotta pääset osaksi iloista ja reipasta yhteisöä, jossa kukaan ei jää yksin.

Opintojesi ensimmäinen viikko on niin kutsuttu orientaatioviikko, jonka tarkoituksena on opastaa opintojen aloituksessa ja toivottaa tervetulleeksi kasvatustieteilijöiden joukkoon. Orientaatioviikolla osallistutaan erilaisille luennoille ja kerrotaan käytännön asioista, jotta sulautuminen yliopistomaailmaan olisi mahdollisimman helppoa ja vaivatonta. Luentojen lisäksi me opiskelijatutorit otamme sinut avosylin vastaan, esittelemme paikkoja ja keksimme muuta kivaa ohjelmaa. Ensimmäisellä viikolla ohjelmaa on joka päivä pitkälle iltapäivään, joten kalenterista kannattaa varata tyhjää ensimmäisen viikon ajaksi.

Ota meihin rohkeasti yhteyttä, jos sinulla on kysyttävää asumisesta, opintotuesta tai mistä tahansa. Me olemme täällä sinua varten. Tervetuloa punahaalaristen iloiseen joukkoon. Nähdään syksyllä.

Terveisin

Sinun opiskelijatutorit

Anna Hornborg anemho@utu.fi 044 2746001

Aino Olkkonen aisuol@utu.fi 0400 243 730

Emma Kerminen emmaker@utu.fi 0449778301

Hanna-Maria Pajari hmipaj@utu.fi 050-5779792

Jasmin Heino jashei@utu.fi 0443280820

Jenni Luodes jemilu@utu.fi 0400921671

Jonne Mäkinen jojmak@utu.fi 0445919778

Pipsa Lehtonen pipsa.s.lehtonen@utu.fi 0505885001

Tira Kivilähde tijeki@utu.fi 0400555026

Erika Alho eranal@utu.fi 0505723345

1

Moikka fuksi vuosimallia 2015! Onnittelut opiskelupaikasta, hauskaa että susta tulee yksi meistä Katkolaisista. Mä olen Anna Hornborg, 22-vuotias toisen vuoden erityispedagogiikan pääaineopiskelija. Sivuaineena luen psykologiaa ja yleistä kasvatustiedettä. Oon kotoisin Lohjalta, mutta välivuotta vietin täällä Suomen Turussa töitä tehden ja opiskelumotivaatiota keräillen. Motivaatio löytyi ja opiskelupaikan saatuani kaupunki oli jo ennestään tuttu. En vielä tiedä tarkkaan mikä musta tulee isona, mutta oon viihtynyt niin yliopistolla kuin Turussakin todella hyvin ja oon täysin oikeessa paikassa juuri nyt. Vapaa-ajalla parasta on hengailla kavereiden kanssa, urheilla epäsäännöllisesti ja syödä jätskiä säännöllisesti. Odotan innolla tulevaa syksyä teidän uusien opiskelijoiden kanssa, meillä tulee varmasti olemaan hauskaa! Rentouttavaa kesää, nähdään pian :)

2

Tervehdys kaikille ja tervetuloa opiskelemaan kasvatustieteitä! Minä olen Aino, 20 vuotta, ja pääaineenani opiskelen aikuiskasvatustiedettä. Viime vuonna valitsin sivuaineekseni sosiaalitieteiden perusopinnot. Olen kotoisin Hartolasta, lukion kävin Lahdessa, ja välivuoden vietin Karjaalla kansanopistossa musiikkia ja ruotsin kieltä opiskellen. Syksyllä aloitan toisen opiskeluvuoteni, eli olen viime vuoden fuksi. Ensimmäinen vuosi oli aivan mahtava, Turku on ihana kaupunki, Katkolla on mukavia ihmisiä ja aikkarin opiskelu on nastaa! Odotan innolla orientaatioviikkoa, jolloin pääsemme tutustumaan toisiimme! Luvassa on paljon mukavaa tekemistä ja yhdessäoloa. Jos jokin askarruttaa, kysykää ihmeessä. Hymyillään kun tavataan! :)

3

Moikka kaikki fuksit! Onnittelut yliopistoon pääsystä ja tervetuloa mahtavaan porukkaamme! Olen Emma, 21-vuotias ”turkulaistunu porilaine” ja toisen vuoden erityispedagogiikan opiskelija. Ylioppilaaksi kirjoitin 2013, jonka jälkeen vietin välivuoteni koulunkäynninohjaajana. Kasvatustieteen opinnot alkoivat pienen pohtimisen päätteeksi kiinnostaa tosissaan, ja täällä sitä nyt ollaan! Olen nauttinut opiskelusta suuresti, pääaine tuntuu todella mieluisalta ja Turku opiskelijakaupunkina on aivan mahtava! Sivuaineina luen mm. psykologiaa ja monikulttuurisuutta. Meillä on mahdollista valita sivuaineita lähes kaikista tiedekunnista, joten valinnanvaraa löytyy! Muistan, kuinka paljon ensimmäinen päivä yliopistolla jännitti. Mutta ei hätää, me tutorit pidetään teistä hyvää huolta. Ensimmäinen viikko hurahtaa nopeasti, joten kannattaa ottaa siitä kaikki ilo irti! Ihanaa päästä tutustumaan teihin kaikkiin! Nyt toivottelen teille aurinkoista kesää ja syksyllä nähdään.

4

Lämpimästi tervetuloa ja paljon onnea opiskelupaikan johdosta! Nimeni on Hanna-Maria Pajari, tuttavallisemmin Hansu. Olen 23-vuotias erityispedagogiikan toisen vuoden opiskelija. Erkka on niin mun juttu! Sivuaineina luen psykologiaa ja yleistä kasvatustiedettä, haaveena erityisopettajan ammatti. Lukion jälkeen vietin 3 välivuotta kahvilatyöntekijänä Helsingissä pohdiskellen opiskelukuvioita. Vuosi sitten muutin Turkuun opiskelupaikan saatuani ja täytyy sanoa, että kyseinen vuosi on ollut yksi elämäni parhaimmista! Jos Turkuun muutto yhtään epäilyttää, niin se on todellakin turhaa. Odotan innolla, että pääsen tutustumaan teihin uusiin fukseihin sekä tutustuttamaan teidät yliopiston ihmeelliseen maailmaan! Pian nähdään!

5

Moikka kaikki tulevat Katkolaiset! Täällä kirjoittelee Jasmin, olen 20-vuotias toisen vuoden yleisen kasvatustieteen opiskelija. Lukion jälkeen pidin yhden välivuoden ja sitten aloitin opiskeluni täällä. Olen alun perin Raumalta kotoisin, mutta voin kyllä sanoa että Turku on vienyt tämän tytön sydämen – tämä on aivan ihana opiskelijakaupunki! Opiskelusta olen tykännyt kovasti – yleisestä kasvatustieteestä on laajat työllistymismahdollisuudet, mikä tekee opiskelusta entistä mielenkiintoisempaa. Sivuaineiksi voimme täällä valita melkeinpä mitä tahansa, joten se kannattaa hyödyntää. Itselläni sivuaineina on psykologia ja syksystä lähtien sosiologia. Lisäksi meillä on täällä katkolla tiivis yhteishenki ja tänne on helppo sopeutua! Me tutorit lupaamme pitää teistäkin hyvää huolta ja opetamme kaikki yliopiston salat teille. :) Aluksi tietomäärä saattaa tuntua pelottavalta, mutta me opastamme teitä kaikessa! Odotankin jo innolla, että pääsen tutustumaan teihin kaikkiin ja pääsemme viettämään aikaa yhdessä. Nauttikaa lopuista lomapäivistä ja pian jo tavataan! Tehdään yhdessä teidän fuksivuodesta paras mahdollinen! :)

6Hei, olen Jenni Luodes. Onnea opiskelupaikastasi! Opiskelen pääaineenani erityispedagogiikkaa ja sivuaineina sukupuolentutkimusta ja elämänkatsomustietoa. Aloitin opintoni Turussa 2012 mutta jäin ensimmäisen vuoden jälkeen äitiyslomalle. Nyt teen paluuta yliopistolle neljän lapsen työssäkäyvänä äitinä, joten tehokas ajankäyttö ja hetkelliset hermoromahdukset ovat minulle perusarkea J. Jos esimerkiksi mietit, miten työn ja opiskelujen yhteensovittaminen on mahdollista, niin vertaistukea saat minulta. Toimin avoimen ja maisterikiintiön tutorina, mukavaa päästä tutustumaan sinuun ja vielä kerran: lämpimästi tervetuloa Turun yliopiston kasvatustieteen laitokselle opiskelemaan!

7Moikka ja onnittelut pääsystä Turun yliopiston opiskelijaksi. Nimeni on Jonne Mäkinen ja olen kotoisin Porista. Toimin lukuvuonna 2015-2016 avoimen väylän opiskelijatutorina. Olen myös tullut avoimen väylän kautta Turun yliopistoon vuonna 2014, joten minulla alkaa syksyllä toinen lukuvuosi. Pääaineeni on yleinen kasvatustiede ja sivuaineina erityispedagogiikka ja psykologia. Olen myös pyrkinyt ottamaan laajasti vapaavalintaisia opintoja eri tiedekunnista. Vapaa-ajalla harrastan kilpatanssia, lenkkeilyä ja kavereiden kanssa hengaamista. Opiskelijatutorina pyrin varmistamaan, että pääsette osaksi yliopiston yhteisöä ja opitte talon tavoille. Vielä kerran oikein paljon onnea pääsystä Turun yliopistoon ja nähdään orientaatioviikolla. Muista aktivoida utu-sähköpostisi ja hankkia ajoissa asunto. –Jonne Mäkinen

8

Moikka! Paljon onnea opiskelupaikan johdosta! Kivaa, että kohta sinustakin tulee Katkolainen. Olen Pipsa, 20-vuotias toisen vuoden aikuiskasvatustieteen opiskelija. Asuin nuoruuteni aivan Turun vieressä sijaitsevassa Raisiossa ja nyt olen noin vuoden ajan asunut Turun keskustassa. Lukion jälkeen en oikein tiennyt, mitä haluaisin opiskella tulevaisuudessa ja tutkin erilaisia vaihtoehtoja aina aivan viimeisiin hetkiin asti. Kun huomasin kasvatustieteet yhtenä vaihtoehtona, ymmärsin, että se voisi olla sellainen ala, jota haluaisin opiskella ja jonka parissa haluaisin työskennellä. Vaikka en opintojen alussa paljoa tiennytkään, mitä työmahdollisuuksia kasvatustieteilijöillä on, olen nyt ymmärtänyt, kuinka valtavan laajat mahdollisuudet meillä on erilaisiin työtehtäviin. En olekaan katunut valintaani, päinvastoin. Sivuaineena olen opiskellut ensimmäisenä lukuvuotena psykologian perusopinnot ja ensi lukukautena aloitan Kauppakorkeakoulussa liiketoimintaosaamisen opinnot. Toivottavasti tulet iloisilla mielin elokuussa yliopistolle, sillä meillä on kaikenlaista kivaa ohjelmaa suunniteltuna teitä uusia opiskelijoita, eli fukseja, varten. Kesäisin terveisin, Pipsa Lehtonen

9

Aivan hirmuisesti onnea opiskelupaikan nappaamisesta! Olen Tira Kivilähde, 24-vuotias yleisen kasvatustieteen opiskelija, ja yksi niistä tutoreista joiden tavoitteena on auttaa sinut, uusi fuksi, kokonaisvaltaisesti mukaan akateemisen maailman saloihin sen kaikilla tasoilla! Psykologian sivuaineopinnot ovat jo lähes kasassa, ja toistaiseksi olen vielä ymmälläni siitä, mitä kaikkea toisena opiskeluvuotenani tulen tekemään. Lukion jälkeen työskentelin muutaman vuoden ja pyörähdin ammattikorkeakoulun puolella, mutta sisälläni paloi tahto päästä yliopistoon. Kertaakaan en ole katunut, opiskelu kasvatustieteiden parissa on mielenkiintoista ja muokattavissa juuri sellaiseksi, kuin itse tahtoo. Vaikka varmasti jännittää jo tuleva syksy (minua ainakin jännittää jo ihan kauheasti!), kannattaa nauttia täysillä kesästä ja jättää huolet pois, meillä on edessä huikean hauska ja tapahtumantäytteinen vuosi yhdessä! Nähdään pian riemukkaissa tunnelmissa! :)

10

Hei ja tervetuloa Katkolle! Olen Erika, 21-vuotias yleisen kasvatustieteen toisen vuoden opiskelija. Sivuaineena minulla on toistaiseksi ollut vain psykologia. Olen paljasjalkainen turkulainen ja kun lukion jälkeisen välivuoden jälkeen hain opiskelemaan, en edes harkinnut lähteväni ihanasta kotikaupungistani. En vielä tiedä mikä musta tulee isona, mutta ainakin tiedän opiskelevani oikeassa paikassa. Tykkään kaikenlaisesta järjestö- ja opiskelijatoiminnasta ja syksyllä minuun voikin törmätä tuutoroinnin lisäksi I/O-speksin eli Indexin ja Opexin interaktiivisen opiskelijateatterin aputuottajana. Onnea vielä opiskelupaikasta, syksyllä nähdään!

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out / Muuta )

Twitter-kuva

Olet kommentoimassa Twitter -tilin nimissä. Log Out / Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out / Muuta )

Google+ photo

Olet kommentoimassa Google+ -tilin nimissä. Log Out / Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s

%d bloggers like this: